Nieuwsbericht

November update Regiegroep Aanpak Regeldruk, ontregel de zorg

9 december 2025 | 6 minuten lezen

Hierbij de november update vanuit de Regiegroep Aanpak Regeldruk en het programma [Ont]Regel de Zorg vanuit het Integraal Zorgakkoord 

Regiegroep Aanpak Regeldruk

•                    Op 11 november jl. vond tijdens het live [Ont]Regel de Zorg event de laatste bijeenkomst van de Regiegroep in 2025 plaats. De speciaal gezanten boden het eindconcept van het gezamenlijke Plan van Aanpak aan Barbara Goezinne, Directeur Generaal Curatieve Zorg van VWS aan. Het gezamenlijke Plan van Aanpak van de Regiegroep en de individuele werkagenda’s van de deelnemers worden jaarlijks geactualiseerd; hierin zijn nu ook de afspraken over regeldruk uit het AZWA opgenomen. Ook zijn de uitkomsten van de veldbevraging in de werkagenda’s verwerkt. Het Plan van aanpak wordt nu ter besluitvorming doorgeleid naar het BO-IZA van 28 januari 2026. Daarna wordt het aangeboden aan de minister.

•            De speciaal gezanten plaatsten er een bericht over op LinkedIn; delen wordt gewaardeerd. Bijgevoegd beeld kan - ovv fotograaf Diederik van der Laan - hierbij gebruikt worden.

•            Zodra de minister het Plan van Aanpak naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, wordt het openbaar. We verzorgen dan berichtgeving en vragen jullie medewerking bij publicatie. Jullie ontvangen hierover nog nader bericht.

•            Op 11 november was ook de try-out van de workshop voor bestuurders “Een standbeeld voor bestuurders”. Deze training is beschikbaar voor jullie organisaties. Wil je regeldruk met bestuurders of achterban agenderen? Laat het ons weten; we denken graag mee. Goede voorbeelden uit jouw sector/regio zijn welkom voor gebruik in de training.

•            Bijgevoegd vinden jullie ook de infographic over de Regiegroep die vanaf nu beschikbaar zijn. Een visual van het Plan van Aanpak is bij publicatie in 2026 breed beschikbaar.

•            De speciaal gezanten zijn beschikbaar om bij jullie organisatie of achterban meer te vertellen over het belang van het verminderen van regeldruk. Een voorbeeld daarvan is het recente NVZ-interview met Toosje Valkenburg: in gesprek met speciaal gezant Toosje Valkenburg

•            De webpagina van de Regiegroep is  geactualiseerd, zowel qua teksten als qua vormgeving, en aangevuld met nieuwsberichten, publicaties en praktijkvoorbeelden. Alle middelen komen hier beschikbaar..

Update vanuit [Ont]Regel de Zorg

•            Op 11 november jl. vond de 3e editie van het [Ont]Regel de Zorg live event plaats. We kunnen terugkijken op een mooie dag waarop we met ruim 200 ontregelaars stappen hebben gezet om de administratietijd voor zorgprofessionals in 2030 naar maximaal 20% te krijgen. We deelden ook de paarse kaarten van Vilans uit. Vilans ontwikkelde deze paarse kaarten om het gesprek over (de aanpak van) regeldruk op de werkvloer te starten. De kaarten zijn te gebruiken in alle sectoren.  Interessant voor jouw achterban?

•            De e-learning Ontregelaar is per 1 november niet meer beschikbaar; ook de fysieke trainingen zijn gesloten. 

•            De fysieke [Ont]Regel de Zorg startersboxen zijn niet meer te bestellen alle middelen in de box zijn digitaal beschikbaar en te downloaden op ordz.nl

•            Op ordz.nl staan weer een aantal nieuwe ontregelvoorbeelden. Bv van het Ijsseland ziekenhuis en Fundis Zorgpension. En heb je de video’s van interviews met bestuurders van de JP van den Bent Stichting en het Diakonessenhuis al gezien? Hierin vertellen zij hoe zij aan de slag zijn gegaan met het verminderen van de administratietijd.

•            Recent zijn we vanuit ORDZ en de Regiegroep bij een aantal regio’s op bezoek geweest. Onder meer bij DeKinderkliniek (georganiseerd door Flever), Beweging 3.0 (georganiseerd door Utrechtzorg) en bij Saffier (georganiseerd door de Lerende Coalitie Haaglanden). Stuk voor stuk interessante bezoeken. Zie hierover de LinkedIn berichten op het kanaal van Ontregel de Zorg en Speciaal gezanten Regiegroep Aanpak Regeldruk.

Update vanuit het AZWA & regelrukafspraken

•                    AZWA afspraak A1

De uitvoering van de AZWA afspraken over regeldruk zijn gestart. Er hebben kick-off bijeenkomsten plaatsgevonden om werkafspraken te maken en tijdslijnen vast te stellen. De subsidie aanvragen voor de landelijke ondersteuning voor de doorbrakprojecten kunnen vanaf 1 januari 2026 ingediend worden. Voor de verletkosten (compensatie voor de arbeidsinzet van zorgprofessionals aan de doorbraakprojecten) moeten financiële afspraken gemaakt worden met zorgverzekeraars. Omdat de contractering voor 2026 bijna afgerond is, is aan jullie collega’s verzocht om je snel te melden bij ZN/ de individuele zorgverzekeraars als er een financiële behoefte is voor 2026.

•                    AZWA afspraak A2 en A3

Verschillende branche- en beroepsverenigingen hebben al lijstjes met de meest knellende machtigingen en aanvullende verklaringen en inkoop- en verantwoordingseisen aangeleverd bij zorgverzekeraars en gemeenten. Deze worden momenteel besproken en beoordeeld. Hierbij wordt voorrang gegeven aan de inkoop- en verantwoordingseisen omdat de tijdlijn voor 2026 gelijk loopt met de contractering. Voor machtigingen en aanvullende verklaringen kunnen ook tussentijds aanpassingen worden gedaan.

Agenda

•            13 januari 2026: (online) bijeenkomst van de Regiegroep Aanpak Regeldruk

•            21 januari 2026 Werkgroep Communicatie IZA (WCI) Fysieke bijeenkomst: speciaal gezant Stephan Valk komt langs om ons bij te praten over het aangepaste Plan van aanpak. Je ontvangt hierover een separaat bericht.

•            27-28-29 januari 2026: ICT & Health congres.

•            16 maart 2026: ‘Samen voor Gezondheid, Zorg en Welzijn’. Het congres waarin de beweging van zorg naar gezondheid en welzijn centraal staat. Er staan onder meer verschillende workshops over regeldruk op het (concept) programma.

Heb je ontregelnieuws, praktijkvoorbeelden, mijlpalen of bijeenkomsten? Laat het ons weten — we delen ze graag op onze kanalen.

Vragen of opmerkingen? Laat het weten via Erica de Loos, ontregel de zorg NVZ, E: e.deloos@nvz-ziekenhuizen.nl en Christl Foekema, communicatie, c.foekema@nvz-ziekenhuizen.nl 

Geef een reactie...